4 tipy čo skontrolovať skôr ako kúpite superpotraviny na internete

4 tipy čo skontrolovať skôr ako kúpite superpotraviny na internete

Neviete si vybrať medzi super potravinami? Potraviny nabité vitamínmi ktoré sľubujú, že schudnete, zlepší sa vám pleť, skrášlia vlasy, vyliečia z rakoviny, ako si medzi nimi vybrať? Čo skontrolovať?

4 tipy čo skontrolovať skôr ako kúpite superpotraviny na internete

1) Vitamíny a minerály

V popise superpotraviny sa často krát uvádzajú vitamíny a minerály, ktoré super potravina obsahuje, avšak je to ozaj tak? Ako si skontrolujeme pravdivosť týchto údajov?

Kvalita týchto potravín je rôzna. Ich nákupná cena závisí od mnohých ukazovateľov kvality a medzi nimi je aj obsah živín ako sú aj vitamíny a minerály.

Výrobca ich má dostupné z laboratórnych rozborov a sú uvedené vo výživových hodnotách produktu.

Lenže predávajú sa aj tak? 

Príklad: Super potravina má v popise predajcu

  • má vysoký obsah vitamínov skupiny B
  • obsahuje 5x viac vápnika ako mlieko
  • obsahujú mnoho ďalších vitamínov a minerálov: horčík, fosfor, vápnik, zinok, mangán, vitamíny A, K, D, E

A výživové hodnoty:

Nutričné hodnoty

nutričné hodnoty 2

Tvrdenia o výživových vlastnostiach (čo sú aj vitamíny a minerály) na produkte a aj propagačných materiáloch a všade kde sa produkt predáva MUSIA vychádzať z laboratórne overených nutričných hodnôt produktu.

Prečo je to tak? Ak by vám pri kúpe auta tvrdili, že auto obsahuje motor, tak si to jednoducho skontrolujete otvoríte kapotu ale ako si máte skontrolovať doplnok?

POZOR tento popis superpotraviny je nesprávny, zavádza zákazníka a je to klamlivá reklama.

2) Zdravotné tvrdenia

Má protirakovinové vlastnosti, pomáha pri detoxikovaní organizmu, lieči alzhajmera, pozitívny účinok na diabetes,neutralizuje toxíny, čistí pečeň, lieči hemeroidy, zlepšuje cirkuláciu krvi….

Poznáte to? Myslíte si, že je to pravda? Viete odkiaľ tieto údaje by správne mali vychádzať? Zo schválených zdravotných benefitov, ktoré overuje, schvaľuje EÚ pre typ produktu. A taktiež aj z nutričných vlastností týchto super potravín.

Vedeli ste, že väčšina superpotravín nemá žiadne schválené účinky a preto informácie o ich prínosoch pre zdravie vychádzajú len z nutričných hodnôt (ak má vitamínov a minerálov produkt dostatok).

Skontrolovať povolené zdravotné tvrdenia pre produkt si pri tom môžete jednoducho na stránke EÚ  http://ec.europa.eu/nuhclaims/?event=search v slovenčine informácie o povolených zdravotných tvrdeniach nájdete v Korigende k nariadeniu Komisie (EÚ) č. 432/2012 zo 16. mája 2012

3) Skontrolujte si BIO

To, že si dá značka do mena BIO-XYZ neznamená, že ten produkt je BIO.

BIO musí byť nie len v názve suroviny ale spĺňať parametre:

Základná kontrola Bio potraviny

Viac informácií nájdete v článku:  5 tipov ako skontrolovať BIO potraviny

Ak ste kúpili superpotraviny na základe nepravdivých informácií o vitamínoch, mineráloch, zdravotných tvrdeniach alebo produkt nie je BIO, pri čom to sľuboval.

OBRÁŤTE SA NA SLOVENSKÚ OBCHODNÚ INŠPEKCIU A V PRÍPADE VÝŽIVOVÝCH DOPLNKOV NA ÚRAD VEREJNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

4) Zloženie

Ak kupujete super potravinu skontrolujte si čistotu zloženia. Aj potraviny s vizuálne nádhernými obalmi môžu obsahovať z väčšej časti lacné zložky ako napr. jablkový prášok, ktoré do daného produktu nepatria. Platíte za kvalitu a nie za lacný mix. Ak predajca zloženie neuvádza, znova si skontrolujte nutričné hodnoty produktu.

Super potravina zaujímavá pre vitamín C. Názvom rovnaký produkt, ale rozdielne nutričné hodnoty 80mg vitamínu C vs 12 000mg vitamínu C

acerola

 

Existujú aj ďalšie kvalitatívne aspekty hodnotenia super potravín ako vôňa, chuť, štruktúra, kvalita obalu… Výrobca, importér či distribútor, by mal hodnotiť pri nákupe aj kvalitu skladovania, kvalitu prepravného obalu a mnoho ďalšieho.

Takto si môžete jednoducho podľa zloženia, výživových hodnôt, BIO čistoty a zdravotných tvrdení raz dva skontrolovať či výrobok je určený práve pre vás.

Ostaňte s nami v kontakte sledujte nás na Facebooku a dozviete sa mnoho ďalších zaujímavých informácií.

Najšpinavšie ovocie a zelenina na slovenskom trhu.